Statečný je ten, kdo svůj strach překoná a jde do toho, i když se bojí.

David Bowie - Ashes to Ashes

13. října 2018 v 18:05 | N |  Vnímání zajímavých událostí okolo nás


"Musíte být připraveni spálit sami sebe ve svém plameni; jak bys mohl znovu vstát, kdyby ses poprvé nestal popelem?" - Friedrich Nietzsche


Související obrázek


Jako hudební ukázku dne jsem vybrala skladbu s názvem Ashes to Ashes od britského zpěváka Davida Bowieho. Píseň byla vydána dne 9. srpna 1980 a rozvinula tzv. novou romantickou scénu. Jedná se o vedoucí singl z alba Scary Monsters (A Super Creeps) z roku 1980. Píseň se stala druhým britským singlem číslo 1. Původní název se jmenoval People Are Turning To Gold. David Bowie tehdy o skladbě řekl v rozhovoru s NME: "Je to jakási óda na dětství a dětský rým. Je to o vesmírných mužích, kteří se stávají narkomany." Videoklip ke skladbě režíroval sám zpěvák s pomocí Davida Malleta. Tehdy se jednalo na dobu o nejdražší a inovativní hudební video s produkcí v hodnotě 250 000 liber. Časopis NME skladbu rovněž vyhlásil 5. nejlepším singlem roku 1980.
Bowie se zde také inspiroval tématikou nihilismu, termín, který zavedl německý filosof Friedrich Nietzsche a od kterého se zde také inspiroval jeho citámem, který je uveden zmíněný viz shora nad obrázkem. Citát chápu tak, že, aby se lidé zase vrátili ke svému pravému já, musíme nejdříve spadnout na samé dno, aby jsme si uvědomili své bytí a mohli tak začít žít znovu od základu a prožít život opravdu naplno. Neztratit se v sobě samém, vstát tzv. jako fénix z popela a jít dál svoji cestou, za svými sny, zrealizovat naše tajná přání a nenechat se ovlivnit tím, co nás sráží a nutí tak klesat dolů. Nesmíme dopustit, aby se naše osobnost rozpadala postupně v prach, ale opravdu být tu plnou bytostí a žít život plnými doušky. Stát nohami na zemi, nelétat v oblacích a být šťastní a hraví.

David zde hraje v roli pierota, což znázorňuje jeho fáze strašidelných monster, drogového období, samoty a depresivních nálad. Forma buldozéru je zde představena jako blížící se násilí a varování, abychom od tohoto zla, co nás pronásleduje, utekli. Video zahrnuje scény ve sluneční, tak i v černobílé barvě. Videoklip se odehrává na Pett Stevel, East Sussex. Píseň se hrála na většině Bowieho koncertech jako: Serious Moonlight, Sound + Vision, Heathen a poslední A Reality Tour. Skladba, která již ve své době zněla netypicky a inovativně a nadále i v dnešní době takovou zůstává. Skladba, která využívá tak silný náměť a z které mi běhá mráz po těle, když slyším konečnou melodickou linku, která mi opravdu připadá jako z vesmíru. Videoklip, který v oné době vypadal jako z jiného světa, nám i dnes po těch letech, takový připadá, originální, kreativní a výjimečný. Já nevím, jak Vy milí čtenáři, ale mě tahle skladba dostala a jen tak se mě asi nepustí. Přeji Vám příjemný poslech při výletu do jiného (lepšího) světa.

Článek obsahuje část převzatou ze zdroje dostupného na www:wikipedia.org a část textu obsahují moje myšlenkové úvahy nad daným tématem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Připadáte si jako bytost z jiného světa?

Ano 0% (0)
Ne 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama