Statečný je ten, kdo svůj strach překoná a jde do toho, i když se bojí.

Ženská literatura viktoriánské éry - Edith Nesbitová: Třetí elixír

14. října 2018 v 18:11 | Nicole Synth |  Vepsáno do knih

Edith Nesbitová, anglická spisovatelka horových a duchařských povídek se narodila v letech 1858 - 1924. Nejvíce se však proslavila svými příběhy pro děti, z nichž nejvýznamnější jsou asi Děti železnice (The Railway Children (1906), české vydání poté z roku 1994) a Pět dětí a skřítek (Five Children and It, (1902), české vydání 1999). Autorka se věnovala spisovatelské činnosti také pro časopisy, keré byly uspořádány do sbírek s názvem Pochmurné příběhy (Grim Tales, 1893 a Něco se děje (Something Wrong, 1893).
Později vzniklo ucelené kompendium těchto sbírek s názvem Strach (Fear, 1910). Autor Hugh Lamb poté uspořádal její nejzdařilejší povídky do souboru pod názvem Ve tmě (In the Dark, 2000). Po svatbě se svým mnaželem Hubertem v roce 1880 si začala říkat paní Hubert Blandová. Založila se svým manželem Fabiánskou společnost, která byla v mnoha ohledech předchůdkyní Labouristické strany, a jejím prostřednictvím se seznámila s významnými literárními představiteli své doby. Mezi její přátele patřil mimo jiné spisovatel H. G. Wells. Ukázku na kterou se dnes podíváme bude povídka s názvem Třetí elixír, kde autorka vytvořila jedno z prvních témat o hledání zázračného elixíru k vytvoření tzv. "nadčlověka" a "nadživota", což můžeme považovat za rozvoj raného sci-fi žánru. Povídka Třetí elixír (The Third Drug) poprvé vyšla v časopise The Strand v únoru 1908. Celou povídku si můžete vážení přečíst v knize od autora Mika Ashleyho, jež nese název Svědkyně temnot.
A nyní již ukázka z dané povídky.


"Chci vytvořit nadčlověka," řekl doktor. Tajemství života je to, co hledali všichni alchymisté. "Právě ve třetím elixíru je ukrytý život - nádherný nadlidský život. Testoval jsem to na zvířatech. Všechna se stala naprosto dokonalými, přesně takovými, jakými by měla být. Tento elixír alchymisté aplikovali na nemocné a poškozené tělo. Já jsem měl lepší nápad. Především je třeba použít abnormálně zdravé a abnormálně silné tělo.

Výsledek obrázku pro elixir tumblr

Elixír života

Výsledek obrázku pro elixir tumblr


Pak přijde na řadu nikoliv elixír života, ale dva přípravné lektvary. První předčasně vyvolá přirozený konflikt mezi principem života a principem smrti. Pak přesně v okamžiku, kdy smrt má téměř vyhráno, posílí se pomocí druhého lektvaru životní síla, takže zvítězí - posílí se, a přesto zmírní. Pak život daného subjektu, přivedený do extáze, se téměř - dobrovolně poddá přicházejícímu nadživotu. Odevzdat - vzdát se! Dříve než dobyvatel může vniknout a obsadit tvrz, musí se posádka vzdát. "Chápete? "Vzdáváte se?"
"Vzdávám se, zašeptal Roger. "Ale brzy se už nezvdám."
Doktor vyskočil na nohy. "Funguje to tak rychle, vykřikl. S vámi všechno funguje tak rychle. Vaše kondice je vynikající." "Takže teď vás svážu."


Obrázek autorky dostupný z www: http://www.mainlesson.com/displayauthor.php?author=nesbit
Obrázky elixíru dostupné z www: https://www.deviantart.com/aoao2/art/Elixir-of-life-351619567 a https://www.tumblr.com/search/elixir%C2%A0of%20life
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama