Statečný je ten, kdo svůj strach překoná a jde do toho, i když se bojí.

Životní stagnace, aneb znovunalezení ztraceného směru

11. října 2018 v 18:30 | N |  Za životem po filosofické cestě☺

Dnešní svět a vůbec celé vnímání vnějšího prostředí a naše myšlení, je jiné než v minulém století. Zvyšují se nároky na člověka. Převládá technika a materialismus, duše člověka ustupuje do pozadí, stejně tak jakékoliv city a láska. Vše okolo nás probíhá rychlým spádem a lidé jsou vystavováni tlaku, ocitají se ve stereotypu a bludném kruhu, rozvíjí se deprese, sebevraždy, alkoholismus, vzniká násilí, muži i ženy jsou nuceni pracovat bez jakýchkoliv emocí. Dále je v dnešní době častým problémem samota, nepochopení, ztráta sebedůvěry až dochází k úplnému úpadku osobnosti a postupné rezignaci na veškeré dění světa.

Co je stagnace a jak ji poznat?

Stagnace se může týkat jakékoliv oblasti života - ať už nás samých a naší životní filosofie, tak partnerského vztahu, práce, financí, studia, přátel, zálib… Podle Aleše Kaliny je paradoxem, "že stagnace jako taková vlastně neexistuje. Zůstat stát a nic pozitivního nedělat vlastně znamená klesat dolů, protože mezitím jde vývoj dál, vznikají nové věci, nové výzvy a příležitosti. Životní šance, které se daly využít, mizejí v nedohlednu."

Se stagnací se v životě setká většina lidí a ten kdo ne, toho lze považovat za šťastného. Je spousta věcí, v důsledku kterých se můžeme dostat do stádia, kdy doslova stojíme na stejném místě a nehýbeme se. Mezi nejčastější příčiny patří stereotyp - ať už pracovní, partnerský nebo jiný.
Ze všeho nejlepší je ujasnit si, čeho chceme dosáhnout a kam směřovat v cestě za lepším a Životem. Poté si nakreslete, nebo si v mysli představte, časovou osu a své umístění na ní ve vztahu ke svému cíli (zvažte, jaké kroky jste už podnikli, co je jinak než na začátku atd.). Časová osa vám pomůže k tomu, abyste si uvědomili, kde se právě nacházíte a co jste již dokázali.

Za nějaký čas toto opakujte. Zjistíte-li, že jste se na časové ose posunuli směrem ke svému cíli, bude to pro vás motivující do budoucna. Pokud zjistíte, že vaše poloha na ose se nezměnila, nejenže získáte důkaz, že stagnujete, ale umožní vám to také začít svůj problém konečně řešit. Budete moci přehodnotit cíle nebo strategie k jejich dosažení.

Jak se pohnout z místa a přestat se točit v kruhu?

1. Využívejte příležitostí

Využijte příležitostí, které se vám nabízejí. Přestaňte se bát, že každá změna je špatná, nebojte se riskovat. Jen těžko se pohnete z místa, pokud budete neustále pracovat na stejné pozici ve firmě, do které jste nastoupili hned po škole.
Založil váš dobrý známý novou společnost a láká vás, abyste šli pracovat k němu? Kývněte. Neodmítejte možnost rozvíjet své znalosti a schopnosti, jen kvůli svému strachu ze změn. Líbíte se nějakému muži, ale uvnitř Vás cítíte velký tlak, i přesto, že se Vám dotyčný líbí? Dejte mu najevo své city a Váš zájem, byla by jinak škoda přijít o životní lásku pouze kvůli tomu, že jsme to s dotyčným nezkusili a nebo měli strach.

2. Neztrácejte motivaci

Pokud je pro vás splnění některých úkolů a cílů obtížné, ulehčete si to. Postačí vám k tomu obyčejná nástěnka, tužka a papír. Napište, čeho chcete dosáhnout, zamyslete se nad jednotlivými kroky, které vás k cíli dovedou a zapište si je. Nástěnku umístěte na viditelné místo. Nebojte si ji doplnit motivujícími citáty nebo obrázky.

3. Myslete pozitivně

Snažte se vždy myslet pozitivně, a to i navzdory tomu, že se vám možná vše nedaří tak, jak byste si představovali. Nevzdávejte se a pokud máte pocit, že se nemůžete hnout z místa, "nesedejte si, ale jděte dál". Nepropadejte chmurným myšlenkám, ale naopak si říkejte, že brzy už bude lépe. Uvidíte, že s úsměvem na tváři vám vše půjde snadněji. Je těžké nepropadat chmurným myšlenkám, ale občas je třeba se nad věci povznést. Lidský mozek není schopen uchytit veškeré informace, je potřeba si proto uvědomit, co je v životě opravdu důležité a cone a tak nastavit i chod celé mysli. Zkuste se pousmát ve chvíli, kdy je Vám nejhůře a zjistíte, že to, co Vás trápilo a co jste řešili, není zase tak strašné a že tyti problémy nejsou vůbec podstatné pro Váš život.

4. Zbytečně moc nepřemýšlejte, raději jednejte

Nesnažte se neustále dumat a vše řešit a nad vším polemizovat nad tím, kde se stala chyba. Uvažujte pouze chvíli, ale potom začněte jednat. Pamatujte, že pouhé přemýšlení vás nikam neposune, ale že je třeba podniknout konkrétní kroky. Někdy prostě člověk musí zariskovat a pustit se do neznámého, aby našel ztracený směr…

5. Navštivte odborného specialistu

Máte-li dojem, že sami se z místa pohnout nedokážete, zajděte na přednášku, na níž někdo bude hovořit o svém úspěchu a cestě k němu. Inspirujte se jeho příběhem.

Sjednejte si schůzku s koučem nebo psychoterapeutem, který vám pomůže zanalyzovat příčiny vaší stagnace a uvíznutí v jednom bodě a poté vám pomůže s řešením celé situace. Pomůže vám navodit změnu ve vašem myšlení a iniciovat změnu ve vašem životě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama