Statečný je ten, kdo svůj strach překoná a jde do toho, i když se bojí.

Listopad 2018

Tajné přání

Pátek v 18:48 | Niky |  Vyřčená (básnická) slova z duše----------

Hebké objetí, naléhavé polibky a něžné hlazení,

celistvé splynutí dvou zraněných duší,

toť balzám na všechno to naše trápení,

víru v lásku a schopnost empatie chci pokaždé mít,

člověkem znovuzrozeným se pak opět cítím být.

--------------------Slunce

Pátek v 18:48 | Niky |  Vyřčená (básnická) slova z duše


----------

Jasné a zlatem zbarvené slunce za obzorem už pro lid svítá,

naše velká naděje již pomalu ožívá,

zářivý paprsek proniká melancholicky černou tmou,

vede nás po cestě za budoucností hřejivou oázou.

--------------------
Spása

Pátek v 18:47 | Niky |  Vyřčená (básnická) slova z duše----------

Tvé oči, nepostrádající jiskru a hluboký pohled tvůj,
pokaždé spasí mne,
v mé mysli jsi ukrytý jako vzácný drahokam každým dnem,
tvůj atraktivní hlas hovoří na mě líbezným slovem,
celý můj život a jeho úděl jen,
připadá mi najednou zcela, že je naplněn.

--------------------Počet obyvatel v Praze za vlády císaře Karla IV.

Pátek v 18:34 | Niky |  Vnímání zajímavých událostí okolo nás
V éře jejího nejslavnějšího vládce Karla IV. (1316-1378) žije v Praze 40 000 stálých obyvatel. Hlavní město zemí Koruny české je v tomto období po Římu a Konstantinopoli třetí největší metropolí v Evropě. "Velikostí a nádherou mohla Praha této doby soupeřit s nejslavnějšími městy - Římem, Florencií, Paříží či Kolínem nad Rýnem," píše o Karlově oblíbeném sídle český historik František Palacký (1798-1876).


Zdroj: časopis Akta history, číslo 4 /2017

Jen tak si přivonět k životu

Pátek v 18:29 | Niky |  Nalézání vnitřní a vnější krásy


Příjemné, exotické vůně fascinují lidstvo již od nepaměti. Voňavky pocházejí již ze starověké Mezopotámie a Egypta. Odtud se toto umění dále přeneslo do antického Říma a Persie. Arabský chemik Al-Kindi napsal v 9. století knihu s názvem Kniha chemie parfémů a destilace, která obsahuje stovku receptů parfémů, vonných olejů a imitací základních ingrediencí. Jiný proslulý učenec, Avicenna (980-1037), popíše postup destilace, která se při výrobě parfémů používá dodnes. Nejdůležitější etapa evropského parfumérství nastane v 16. století, kdy na francouzský dvůr usedne Kateřina Medicejská (1519-1589) a zavede v Paříži parfémy jako módní novinku. Nejlepším místem, kde se tehdy dají parfémy koupit, je město Grasse v Provensálsku, kde hojně kvetou levandulové a růžové keře. Právě tam nechá Kateřina Medicejská postavit první chemickou laboratoř na výrobu parfémů.


Níže přináším tipy na parfémy, které se nám s maminkou, babičkou a kamarádkou líbí. Působí na nás příjemně a následující flakonky vypadají elegantně a stejně takové jsou i tyto parfémy. Elegantní, romantické, atraktivní, příjemné a něžné. Uvádím zde i tipy na parfémy pro muže. V předvánočním čase tak můžete nějakými uvedenými parfémy třeba potěšit své blízké.


PRO ŽENY

1. Vůně značky Lovemore od autorky Karine Dubreuil-Sereni s názvem My Sweetheart, byla uvedena na trh v roce 2015. Parfém je jako flakonek, sladký, květinový a roztomilý. SLožení vůně se skládá z granátového jablka, pomeranče a citronu, konvalinky, fialky, jablka, bílé broskve, karamelu, vanilky a santalového dřeva.

Výsledek obrázku pro lovemore my sweetheart


Skleněná psyché

9. listopadu 2018 v 18:54 | Niky |  Vyřčená (básnická) slova z duše----------

Cítím každý úder tvého srdce,
jeho teplo radostí prostoupeno je všude,
krásou a něhou zahalená slova šeptáš mi tak do mé křehké a citlivé duše.

-------------------

Seznam životních změn

9. listopadu 2018 v 18:47 | Niky |  Úvahy skryté hluboko v mysli


Změna je život, slyšíme ze všech možných koutů. Pokud nás něco trápí nebo jsme s něčím dlouhodobě nespokojeni, můžeme o svém osudu sami rozhodnout, změnit ho k lepšímu a budeme se cíti ihned lépe a povedeme svůj život po té správné cestě. Jak se říká "Život a jeho osud máme ve svých rukou".


Níže uvádím časté výroky, které jsem si vyslechla od lidí a kteří by chtěli učinit nějakou změnu ve svém životě a neví si rady nebo se bojí udělat změnu, aby nevystoupili ze stereotypu, který mají nastavený.Nelíbí se mi dnešní moderní doba.Křičící / Vytvoř si svůj ideální svět, ve kterém se budeš cítit nejlépe. Nynější dobu nezměníme, je třeba se ale náležitým způsobem přizpůsobit, jinak nás osud povleče po cestě, po které sami nechceme kráčet.

Nechci být mimoň a žít ve virtuálním světě. / Někdy je dobré se podívat na internet, ale nesmí se to asi přehánět. Člověk pak ztrácí kontakt s realitou a je zmatený. Snaž se být realistou a vnímej krásu okolního dění - jak různé věci, tak především lidi. Lidé touží po kontaktu, nevyhýbej se jim, jsou potom akorát smutní a zklamaní z ostatních.

Nemám se rád/a. / Měj se rád/a a měj k sobě úctu. Když se budeš mít rád/a, můžeš poté začínat rozdávat lásku ostatním.

Nechci už myslet negativně. / Snaž se myslet optimisticky a trochu se usmívej a věř, že bude zase dobře.

Asi nemiluji svého manžela, ale jiného muže, nevím, co mám dělat. / Dej na své vnitřní pocity a to, co ti napovídá tvé srdce. V malých věcech se spolehni na rozum, ve velkých důvěřuj svému srdci.

Nic neumím a nemám tu své místo ve světě. / Každý něco umí. Nikdo tu není zbytečný, každý tu má své místo a každý má určité vlohy a schopnosti, který třeba ten druhý nemá. Jen se nepodceňovat a dát na svůj vnitřní hlas, který nám poradí vždy nejlépe.

Nechci jezdit hromadnou dopravou, jsme tam všichni nacpaní jako sardinky a každý se o mě akorát opírá a pořád se někdo kouká. / Počkej na další tramvaj nebo trolejbus nebo se jdi projít na čerstvý vzduch místo odvozu MHD, uděláš alespoň něco pro své zdraví.

Nesnáším ho. / Nauč se mít každého rád i s jeho chybami, jedině tak se budeme všichni tolerovat.

Jsem jako neviditelný/á, jako duch. Překvapený/ Zviditelni se, narovnej se a měj k sobě úctu a probuď v sobě pohaslý oheň. Už nebudeš chodit jako tělo bez duše a každý si tě všimne a nebudeš si připadat zbytečně. Každý je zajímavá, jedinečná bytost, ukaž to navenek ostatním.

Nemám rád/a techniku. / Bohužel technika vládne celému světu a my s tím nic nenaděláme. Neber jí ale moc vážně, nebo přemůže ona tebe. Nenechme, aby nám zničila životy. Využívej ji, jak potřebuješ, ale žij si po svém.

Nemám co na sebe. / Kup si něco hezkého, v čem se budeš cítit dobře a budeš hned spokojenějším člověkem a budeš si připadat atraktivně. Módou vyjadřuješ, kdo jsi a jak se cítíš.

Mám deprese.Plačící / Snaž se moc nepřemýšlet a dělej to, co tě baví. Pusť si hezkou písničku nebo si čti hezkou knihu nebo si pusť pěkný film a dej si dobré jídlo. Zajdi také například na procházku, ulevíš tak své mysli od různých těžkostí.

Bojím se, že opět potratím a už nikdy nebudu mít děti. / Toto je hodně závažná věc. (V této chvíli s tímto problémem bojuje jedna moje kolegyně. Snažím se jí být oporou, jak jen to jde. Je to moc těžké na její psychiku. Pořád na to myslí a pláče.) Neboj se, příště to určitě vyjde, jen se nestresuj, nedělá to dobře tvému organismu, snaž se být vyrovnaná. Hlavně nevzdávej další pokusy o to, aby jsi otěhotněla. Budeš mít určitě hodně dětí.

Nemohu se pohnout z místa, protože se točím pořád v bludném kruhu. / Neboj se změny a začni pomalu. Zaměstnávej se a nepropadej svým splínům, akorát tě to činí nešťastným.

Nikdo mě nemá rád.Líbající / Určitě tě má někdo rád, jen se třeba zrovna nepohybuješ v okruhu těch správných lidí. Nezoufej a nepropadej beznadějím, určitě se někdo najde nebo tu je někdo pro tebe a ty o tom ani možná nevíš. Na každého čeká někde za rohem jeho spřízněná duše. Láska si tě najde sama, jak se říká.

Nejsem tím, kým chci být. / Buď sám sebou a chovej se přirozeně. Nehraj si na někoho, kým nejsi a ani nechceš být. Lidé poznají, pokud budeš sám sebou nebo si budeš na něco hrát.

Bojím se ho oslovit. / Zkus ho oslovit, protože za to nic nedáš a pak by jsi toho mohl/a do konce života litovat, když by jsi to nezkusil/a. Co když to byl/a ten pravý/á?

Nikdo mě nevyslechne a nepochopí. / Když nebudeš mít okolo lidi, kteří by ti rozuměli, zkus zajít k psychologovi a svěř se mu se svými problémy, určitě se ti uleví a budeš se cítit lépe. Nebo se ze svých trápení zkus vypsat na papír a napiš si důležité věci a ty méně důležité vypusť. Soustřeď se na to, co tě dělá šťastným člověkem a na to špatné zkus zapomenout.

Nechce se mi učit. / Mně se také moc nechtělo učit, ale když k tomu přistoupíš jako k zábavě, půjde ti učení lépe. Věřmi, že v dnešní době je vzdělání hodně důlěžité a máš díky tvému vzdělání lepší možnosti. Můžeš pak dělat práci, která by tě bavila, i když ne každému se poštěstí dělat práci, kterou si vysnil. Časem se pak můžeš třeba vypracovat i na lepší pozice v práci.

Nejsem hezký/á, ostatní jsou hezčí než já. / Každý je jinak hezký a každý je jedinečný. Neexistuje rozlišení na krásný nebo ošklivý. Každý vnímáme krásu jiným úhlem pohledu než jiný člověk.

Nejsem sebevědomý/á.Mlčící / Je málo lidí, co by byli vysloveně sebevědomí, ale musíš si věřit a tvoje vyzařování se hned změní. Budeš se cítit více sebejistě a budeš dobře působit na své okolí.

Nelíbí se mi moje chování. / Pokud se nechováš tak, jak by jsi chtěl/a, vytvoři si v mysli vzorec, jak by jsi se chtěla chovat a chovej se tak. Chovej se tak, jak by jsi chtěl/a, aby se chovali lidé k tobě. Nebo se inspiruj tvým idolem a chovej se podobně, pomůže ti to zdokonalit se ve svém vystupování.

Nelíbí se mi můj malý hrudník, nikdo mě proto nebude chtít. / Toto téma často dívky i ženy řeší. Prosím Vás, já být muž, je mi to úplně jedno, mně by šlo o lásku . A muže, kteří to řeší, nechápu. Každá žena je jiná a pokud tě bude mít tvůj partner opravdu rád a vážit si tě, na tomto drobném detailu mu vůbec záležet nebude. Pokud bude nespokojen, vůbec ti za to nestojí a nejedná se o solidního muže, protože mu záleží jen na vzhledu a né na tvém nitru. Přirozenost je to nejkrásnější, co může být, nesnaž se být někým jiným.

Nemám kamarády, jsem samotář. / Snaž se chodit ven a bav se s lidmi, se kterými si rozumíš a uvidíš, že si najdeš kamarády, se kterými budeš mít třeba podobné zájmy. Ti, co o tebe nestojí, za to nestojí a nebyli by těmi pravými kamarády pro tebe.

Nelíbí se mi moje práce, je špatně placená a nikdo mě neocení. / Zkus se poohlédnout, jestli by nebylo někde jinde lepší pracovní místo a zkus se přihlásit na výběrové řízení. nemá cenu být tam, kde se ti nelíbí, nikdo tě za práci neocení a ještě dostáváš malý plat, který neodpovídá tvému vzdělání.

Nelíbí se mi, že si sebe nedokážu vážit. / Važ si sám/a sebe, protože pak můžeš projevit úctu i k ostatním lidem.

Nelíbí se mi můj účes. / Zkus se poradit s kadeřnicí nebo vyzkoušej, co by ti slušelo. I změna účesu je velkou životní změnou a krokem kupředu, budeš vypadat jinak a budeš se cítit přitažlivěji. Najednou to budeš ty a budeš si toho vědom/a.

Nelíbí se mi moje dioptrické brýle, chtěl/a bych raději nosit čočky. / Brýle jsou dnes trendy a nemusíš se za ně stydět. Pokud se ti nelíbí, zkus vybrat jiný design, který by ti slušel, popřípadě zajdi na laserovou operaci nebo nos kontaktní čočky. Je na tobě, co ti bude vyhovovat.

Nemám budoucnost a nic nedokážu. / Každý máme určitě budoucnost, jen je potřeba zjistit, co tě naplňuje a co tě baví a najít si k tomu přiměřené zaměstnání. Snaha a píle přináší pocit naplnění.

Mám pošramocené sebevědomí kvůli zubům / Tak s tímto životním bojem se potýkám už od mala a není to nic příjemného. Mít drobné nebo křivé zoubky je k zlosti, ale dá se s tím určitě něco dělat. Měj trpělivost se svým ortodontistou, snad ví nejlépe, co dělá. Existují různé dostavby, implantáty zůbů a rovnátka, ať už keramická nebo průhledná. Hlavně zatnout zuby a pěsti, vydržet ten náročný boj a odměnou ti budou na celý život krásné zuby.Smějící se


Život je na nic. / ŽIVOT JE KRÁSNÝ, jen si to neuvědomujeme. Hodně jeho krásu ovlivňuje i způsob našeho myšlení. Když myslíme pozitivně, vnímáme ho najednou krásně, když negativně, vše nám vadí. Využij proto každý den a naplň ho radostí. Já vím, že je to zpočátku těžké a snadno se to řekne, ale zkus to a uvidíš, že to bude směrovat po lepší cestě za tvými splněnými sny. Měj se fajn a neboj se změn.Mrkající
Oddanost

3. listopadu 2018 v 20:41 | Niky |  Láska k sobě, lidu a životu ♥♥♥
Výsledek obrázku pro písmeno poslední dobou jsem se zamýšlela nad problematikou oddanosti a nyní se pokouším přinést svůj pohled na ni. V článku jsem rovněž proložila toto téma s pohledem na hudební stránku, kerou můžu také nazvat jakousi svojí oddaností, protože můj vnitřní hlas to tak cítí a je s danou hudbou prolnutý. V samotném závěru je zde také zveřejněna moje báseň, ve které líčím, jakým způsobem vnímám téma věrnosti, které je tak na dlouhou trať vzdálené některým dnešním mužům, ale i tak zároveň některým ženám.

Oddanost, věrnost, či-li odevzdanost jeden druhému "tělem i duší" považuji ve vztahu za nejdůležitější prioritu, protože bez věrnosti není pravé lásky. Miluji něžnou a temnou romantiku zároveň, vzdálená je mi jakákoliv perverznost. Nevadí mi, když muž umí ženě složit poklonu, je to naopak jeho projev náklonnosti k její osobě, ale nesmí být především vulgární a oplzlý a nedej Bože hrubý a s násilnickými sklony. Nikoho jsem tedy zatím nezažila, že by takovýto typ muže u nějaké ženy uspěl, jedině možná v jeho říši fantazijních představ. Bohužel dnešní pohled na lásku je zcela odlišný a jistá dávka oplzlosti asi někoho i dokonce láká.


Pryč jsou doby galantních mužů a romantiků jako za doby první republiky, například jako byl Oldřich Nový a jiní. Například si také moc cením a vážím, když si vzpomenu na amerického básníka Edgara Allana Poa, který byl zasnoubený se svou dívkou Eleonorou, jež však bohužel záhy zemřela v brzkém věku. Básník se již nikdy neoženil a jinou ženu neměl a tímto upadl do depresivních nálad, stal se z něho nevyléčitelný alkoholik a díky těmto událostem začal psát ty nejtemnější povídky, které ohromily celý svět, ale to nejvíc, co mohl své dívce zanechat, byla jeho celoživotní oddaná láska, kterou již žádné jiné ženě darovat nemohl. Tento čin ve mně vzbuzuje velký respekt a velkou hodnotu jeho mužského charakteru. Takových oddaných mužů je ale dnes poskrovnu, bohužel nežijeme v době "viktoriánských romantiků", kteří nějaké vyjadřování citů vnímali úplně jiným způsobem.

Doba se zcela změnila ve všech směrech, je velmi rychlá, vše je neustále v pohybu a kdo ustrne na místě, jakoby nebyl a je jinak nastavená a tak jen okolo sebe vídám samé potetované drsňáky, kteří kouří jednu cigaretu za druhou a pijí alkohol a romantické duše jako by vymřely. Nevadí mi tak, že by muži byli potetovaní, kouřili cigarety nebo se občas napili dobrého vína, ale spíše to, že se z nich vytrácí určitá míra citlivosti a bojí se odkrýt svoji něžnou stránku své duše.